Psikolog Zeki İnsanların Ortak Noktası Gece Geç Saatlere Kadar Oturmak Olduğunu Söyledi

IQ ortalaması ve uyku düzeninin kesinlikle birbiriyle ilişkili olduğunu söyledi. Kanazawa’ya göre, gece saatlerinde ayakta olan insanlar çok daha zeki, ve zeki insanlar geçe yatarken hayal kuruyor.

ENTELEKTÜEL BEYİNLERİN UYKU DÜZENİ FARKLI

Analizini antik çağlara kadar götüren ve ilkel yıllarda bile insanların güneşle birlikte uyuyup uyandığını söyleyen ünlü psikoloj Kanazawa, ortalama beyinler bu uyku düzenini takip etmek için şartlanmışken, daha meraklı, entelektüel olanların bu ilişkiye adeta meydan okuyarak kendi düzenlerini oluşturduğunu ifade ediyor.

Genç insanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, zeki bireyler gece saatlerini uyuyarak geçirmek konusunda daha isteksiz.

ZEKİ İNSANLAR GECELERİ HAYAL KURUYOR

Gündüz saatleri işinizin ya da çevrenizdeki insanların size engel olmasından dolayı hayal etmek için oldukça zor vakitler. Zeki insanlar gece saatlerini hayal kurarak değerlendiriyor ve zihinlerinin derinliklerine dalarak düşüncelerine odaklanıyor. Zeki insanlar var olan bir anlayışa/değere karşı koyuyor ve diğer insanlara göre “kendi değerlerini yaratmak ve uygulamak konusunda oldukça başarılılar

uyku-icin

Araştırmanın sonuçları şu şekilde çıkmış:

IQ’su 75 ve üstü olanlar için ortalama uyuma saatleri:

Hafta İçi: 23:41 – 7:20

Hafta Sonu: 00:35 – 10:09

IQ’su 90 ile 110 arasında olanlar için ortalama uyuma saatleri:

Hafta İçi: 00:10 – 7:32

Hafta Sonu: 01:13 – 10:14

IQ’su 125 ve üstü olanlar için ortalama uyuma saatleri:

Hafta İçi: 00:29 – 7:52

Hafta Sonu: 01:44 – 11:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir