Varşovada 14 Yaşındaki Türk Kıza Irkçı Saldırı

Polonya’da yaşanan olayda küçük kızın hafif yaralandığı ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Polonya‘nın başkenti Varşova’da bir Türk çocuğu “ırkçı saldırı” sonucu yaralandı.

Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, 14 yaşındaki kız çocuğunun ırkçı saldırıya uğradığı belirtildi.

SORUŞTURMA BAŞLATIN

Hafif yaralanan kız çocuğunun babası tarafından hastaneye götürüldüğü ifade edildi. Polisin konuyla alakalı olarak “ırkçı saldırı” kapsamında soruşturma başlattığı, saldırganın ise henüz yakalanmadığı bildirildi.

“POLONYA’DA IRKÇILIĞA YER YOK”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada saldırıya tepki göstererek, “Polonya’da ırkçılığa yer yok.” ifadesini kullandı. Saldırıyı kınayan Morawiecki, “Polonya’yı herkes için güvenli kılmak için her şeyi yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“HAYDUTLARA SIFIR TOLERANS”

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Blaszczak ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayın araştırılması konusunda güvenlik kuvvetlerine bizzat talimat verdiğini belirterek, “Haydutlara sıfır tolerans.” dedi.

 

Polonya’da son yıllarda nefret suçu ve yabancı düşmanlığı eylemlerinde artış dikkati çekiyor. Varşova’da 27 Kasım’da düzenlenen saldırıda, İslam Kültür Merkezi’nin camları kırılmıştı. Daha önce de çeşitli saldırılara maruz kalan merkeze domuz başı bırakılmış ve silahlı saldırı düzenlenmişti.

polonya-ırkçı-saldırı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir