Bazı Fıtık Hastaları Ameliyatsız düzelebiliyor.

Her fıtığın ameliyat gerektirmediğini söyleyen Doç. Dr Toktaş konuşmasında şunlardan bahsetti.

 

Bel fıtıklarında tedavi yöntemlerinin çok çeşitli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Toktaş, “Halk arasında uygulanan tıp ile ilgisiz geleneksel tedaviler maalesef çok yaygındır. Birçok hasta ameliyat korkusuyla bu yöntemlere başvurur. Halbuki hastaneye başvuran bel fıtığı olgularının az bir kısmı ameliyat gerektirmektedir. Bu problemin cerrahi dışı tedaviye uygun olan birçok çeşidi vardır. Gerçek bel fıtığı varlığında en etkin tedavi, cerrahi yolla fıtığın çıkarılmasıdır” dedi.

Her fıtığın cerrahi yöntem gerektirmediğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Toktaş “Birçok fıtık sadece başlangıç aşamasında veya küçük fıtıklar olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıftakiler için fizik tedavi, egzersiz programları, ilaç tedavileri, dinlenme, ergonomik önlemler rol oynar. Tedavi yöntemlerine ek olarak özellikle bel fıtığına eklem problemleri eşlik ediyorsa hastalara korse ve duruş eğitimi de verilmelidir. İlave olarak verilen bel egzersizleri ile bel fıtığının erken başlangıç aşamasında bel fıtığının ilerlemesi önlenebilir. Bu yöntemler dışında ise ameliyat dışı girişimsel yöntemlerle nükleoplasti, nükleoliz gibi bir takım kapalı ameliyat yöntemleri de uygulanabilir” dedi.

BEL FITIĞINDA AMELİYATI GEREKTİREN 5 DURUM

 

Bel fıtığı tedavisinde ilk çarenin her zaman ameliyat olmadığını açıklayan Doç. Dr. Zafer Orkun Toktaş, ameliyatı zorunlu kılan durumlar olmadığında ameliyatı önermediklerini belirtti. Fıtık tedavisinde cerrahi olmayan yöntemlerle mücadele edildikten ve tedavi gerçekleşmedikten sonra ameliyatın gerekli olduğu durumları ise şöyle sıraladı:

1- Hastanın bacağında fıtığa bağlı güç kaybı,

2- Özellikle düşük ayak gibi nedenlerle yürümenin bozulması,

3- Çok ağrılı bir durum olan dış fıtıklar,

4- Cauda Equina adı verilen birçok sinir kökünün etkilenmesi,

5- Uzun süreli medikal tedsviye yanıtsız ve ilerleyici ağrı varlığı.

“BEL FITIĞI OPERASYONLARI SONRASI DİKKAT EDİLMELİ”

Bel fıtığı ameliyatları sonrası fit ve sağlıklı kalmanın önemini vurgulayan Doç. Dr. Zafer Orkun Toktaş, genel sağlık durumu dışında hastanın bel kaslarınında güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Ameliyattan 2-3 hafta sonra tüm hastalarımızın kaslarını güçlendirecek birtakım önlemler alıyoruz. Bu önlemler hem ameliyat öncesinde hem ameliyat sonrasında hastanın işine yaramaktadır. Kilolu ve hareketsiz birine göre aktif spor yapan biri ameliyat sonrası çok daha hızlı iyileşme göstermektedir. Ameliyat sonrasında ise kas ve kemik yapısı istenilen düzeyde olmayan kişilere biz mutlaka birtakım egzersizler vererek bu bölgeyi güçlendirmeye odaklanıyoruz. Burada amaç, bel bölgesindeki kemik ve eklemi stabilize etmek için kasların güçlendirilmesidir. Sağlıklı kas yapısı sağlıklı bir omurga için şarttır.”

“BEL FITIĞI TEKRAR EDEBİLİR”

Ameliyat olunsa dahi bel fıtığının tekrar edebildiğini söyleyen Doç. Dr. Toktaş, “Ameliyat olsanız da olmasanız da bel fıtığı tekrar edebilir. Tıp literatüründe bu oran yaklaşık yüzde 5-20 arasında bildirilmektedir. Bel fıtığının tekrarından sakınmak adına bel egzersizlerine devam edilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmek önemlidir” dedi.fıtık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir